31.07.2011

Plaga szczurów w NYC




„Szacuje się, że na każdego z ośmiu milionów mieszkańców Nowego Jorku przypada po jednym szczurze. Gryzonie są wszędzie, od restauracji po półki sklepowe.
Pod koniec lutego  2007 roku zdjęcia szczurów w nowojorskiej restauracji KFC obiegły świat. Zwierzęta w poszukiwaniu pożywienia dotarły też zarówno do supermarketów, jak i do małych sklepików. Coraz częstym widokiem stały się całe stada tych gryzoni lub ich zwłoki w magazynach. Odkryto nawet gniazdo szczurów na regale chłodniczym z mlekiem.
Jeffrey Eisenberg, szef firmy zajmującej się deratyzacją na Manhattanie mówił o bitwie z gryzoniami. Rocznie tylko jego przedsiębiorstwo zabija 50.000 szczurów i 250.000 myszy. Jednak sam Eisenberg przyznał, że jest to wojna nie do wygrania.
Szczury coraz odważniej pojawiają się wśród ludzi, budząc odrazę i strach.
Władze miasta inwestują miliony dolarów, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się plagi. Natomiast nowojorczykom doradza się, aby nie pozostawiali resztek jedzenia i w ogóle odcinali gryzoniom wszelki dostęp do źródeł pożywienia. W Nowym Jorku zadomowiła się między innymi specjalna odmiana szczurów zwana norweskimi, których upodobaniem są "uczty" w śmieciach. "Dodatkowo mogą one jeść niektóre rzeczy, które nie są uważane za tradycyjne pożywienie gryzoni, jak mydło czy elementy skórzane.
Organizacja na rzecz Ludzkiego Traktowania Zwierząt nie chce, by zabijano nowojorskie gryzonie.”

*Nie jestem przeciwnikiem zwierząt/gryzoni etc. ale jak najbardziej jestem za wytępieniem tego paskudztwa. Nikt nie chciałby spotkać się z długoogoniastym gryzoniem siedząc w luksusowej restauracji i zajadając się wykwintnymi potrawami:)

A.

Nr 6. CITIGROUP CENTER








Citigroup Center jest wieżowcem w Nowym Jorku w Stanach Zjednoczonych. Usytuowany jest dokładnie pomiędzy 53th Street i 54th Street ulicą, przy Lexington Avenue na Manhattanie. Ma 59. pięter (do tego 3 piętra pod ziemią) i 278.9 metrów wysokości. Jego budowa rozpoczęta została w 1974 roku, a zakończyła się w 1977 roku. Zaprojektowany został przez: Edward Larrabee Barnes Associates, The Stubbins Associates Inc., Emery Roth & Sons. Wykorzystywany jest w różnych celach, głównie biurowych. Reprezentuje styl późnomodernistyczny. Jest to obecnie 6. co do wysokości budynek w mieście, 19. w kraju i 52. na świecie. Jest to imponujący i rozpoznawalny symbol miasta, który odznacza się w popularnej panoramie Manhattanu, ze swoim ściętym pod kątem 45 stopni dachem. Całkowita jego powierzchnia wynosi 146,658 m². Aluminiowy wierzchołek z ukośnie ściętym dachem początkowo miał funkcjonować jako bateria słoneczna. W roku 1978, kiedy go ukończono wzbudził sensację. Projekt był nietypowy, ponieważ musiał uwzględniać już istniejący luterański kościół św. Piotra, który tworzy odrębną całość. Po ukończeniu okazało się, że jest błąd w konstrukcji a do Nowego Jorku zmierzał huragan. Budowniczym udało sie uratować cala konstrukcje przed huraganem.