1.10.2011

Roosevelt Island

Roosevelt Island znana dawniej jako Welfare Island (między 1921 a 1973), a jeszcze wcześniej Blackwell's Island.
Jest to wąska wyspa (3,2 km długości na 240 m szerokości) położona na rzece East River, pomiędzy Manhattanem od zachodu, a dzielnicą Queens od wschodu.
·         1637 – Holenderski gubernator Wouter Van Twiller nabył wyspę od Indian, znaną wówczas jako Hog
·         1666 – Anglicy pokonali Holandię, kapitan John Manning zajął wyspę
·         1686 – Robert Blackwell stał się właścicielem wyspy i zmienił jej nazwę na Blackwell's Island czyli wyspa Blackwella
·         1796 – Prawnuk Blackwella wybudował Blackwell House – najstarszy rynek w mieście w osiemnastowiecznym stylu
·         1826 – Miasto Nowy Jork kupiło wyspę za 32 tys. Dolarów

Głównym powodem, który skłania do odwiedzenia tej wyspy jest Roosevelt Island Tramway – kolejka linowa, łącząca wyspę z Manhattanem. Roztaczają się z niej wspaniałe widoki na Manhattan (nabrzeże East River), Roosevelt Island oraz na most łączący Queens z Manhatanem, słynny Queensboro Bridge. Przejazd tam i z powrotem zajmuje kilkanaście minut.
Do roku 2006 nowojorska Roosevelt Island Tramway była jedyną koleją miejskiej komunikacji w całej Ameryce Północnej. Od otwarcia w 1976 roku do dnia dzisiejszego ponad 20 milionów pasażerów podróżowało Roosevelt Island Tramway. Kursujący 115 razy dziennie (od 6 rano do 2:30 w nocy), każdy z dwóch wagonów mieści 125 pasażerów. Kolejka rozwija prędkość 26 km/h i pokonuje dystans 940 metrów w 4,5 minuty. W najwyższym punkcie osiąga wysokość 76 metrów nad lustrem rzeki East River. Linia biegnie równolegle do mostu Queensboro, skąd można widzieć wymijające sie w połowie drogi wagoniki. 


*przejazd w jedna strone kosztuje 2.25$ 
  wycieczka w dwie strony 4$
  studenci za free
  a seniorzy zaplaca za taka przyjemnosc 1 $


A.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz