4.02.2013

BlackoutW 1965 roku, kiedy miał miejsce tzw. „Northeast blackout” – bez prądu zostały Kanada i 7 stanów w USA (w tym Nowy Jork). Był to drugi największy blackout na świecie – dotknął prawie 30 milionów osób i trwał prawie 12 godzin. 

Na całe szczęście tego dnia na bezchmurnym niebie jasno świecił księżyc, zapewniając oświetlenie. Społeczeństwo amerykańskie zostało całkowicie odłączone od radia i telewizji. Jedynie „The New York Times” był w stanie wyprodukować część egzemplarzy gazety przy użyciu maszyn drukarskich z pobliskiej drukarni, który miała niezależne źródło zasilania.
 Następnego dnia na pierwszej stronie pojawiło się zdjęcie panoramy miasta pogrążonego w całkowitej ciemności.

Oprócz oczywistych skutków odłączenia prądu, takich jak paraliż transportu, zanotowano także wysoki stopień włamań i kradzieży, ale również… wzrost liczby urodzeń dziewięć miesięcy po wypadku. Na podstawie tej historii powstała nawet słynna komedia „Gdzie byłeś, gdy zgasły światła?”.13 lipca 1977 w Nowym Jorku miała miejsce jedna z największych awarii linii energetycznych na świecie. Miasto wraz z przedmieściami zostało całkowicie odcięte od prądu na ponad 25 godzin. Skutki braku zasilania odczuło 12 milionów osób. 

Przyczyną awarii było uderzenie pioruna w stację zasilania Edison skonsolidowaną wzdłuż rzeki Hudson. 

W chwili gdy zgasło światło Nowy Jork był w środku kryzysu finansowego i balansował na krawędzi bankructwa. Zamieszki i grabieże, jakie nastąpiły po awarii zasilania były określane mianem najgorszych w historii miasta. W sumie 1616 sklepów zrabowano lub całkowicie zniszczono. 

Łącznie wybuchło ponad tysiąc pożarów. Nie obyło się bez aresztowań - 3776 osób (najwięcej w historii miasta) zostało osadzonych. 
Z braku miejsc dla uwięzionych przygotowywano prowizoryczne więzienia w piwnicach budynków.

Z badań przeprowadzonych przez Kongres wynika, że awaria prądu i związane z nią grabieże oraz zniszczenia spowodowały straty szacowane na ponad 300 milionów dolarów. W 14 sierpnia 2003r. miało miejsce podobne zdarzenie.

W północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych oraz południowo-wschodnich prowincjach Kanady miała wtedy miejsce największa awaria sieci elektroenergetycznej w historii Ameryki Północnej.

Przerwano dostawy energii elektrycznej w regionie Ohio, Nowego Jorku, New England, Massachusetts, Connecticut, Michigan, Ontario, Pensylwanii, północnego New Jersey, a po stronie kanadyjskiej - w prowincji Quebec. 

W sumie przerwa w dostawie energii elektrycznej, objęła około 9300 mil kw., w tym około 50 mln ludzi. W wyniku awarii wyłączonych zostało ponad 100 elektrowni w USA i Kanadzie, w tym 22 elektrowni nuklearnych. 

Na szczęście żadna z elektrowni jądrowych nie uległa uszkodzeniu. Jak ustalono przyczyną blackoutu stulecia był błąd jednego z pracowników elektrowni.M.

                                                                                

1 komentarz: