3.10.2011

Pennsylvania Station (Penn Station)
Pennsylvania Station (Penn Station) - główna stacja węzłowa Nowego Jorku, obsługująca zarówno podróżujących metrem nowojorskim jak i koleją naziemną pomiędzy New Jersey (Newark) a centrum Nowego Jorku. Stacja mieści się pod ziemią (pod Pennsylvania Plaza), w środkowej części Manhattanu. Jej właścicielem są koleje Amtrak. Penn Station obsługuje największą liczbę pasażerów w USA (w 2006 r było to 7,546,208 osób).
Stacja jest częścią systemu linii kolejowych Northeast Corridor, które rozciągają się się na południe do Waszyngtonu, a na północy do Bostonu. Połączenia międzymiastowe obsługują koleje New Jersey Transit i Long Island Railroad. Z Penn Station połączonych jest sześć linii metra.
Nazwa stacji pochodzi od nazwy linii kolejowych - Pennsylvania Railroad, które zapoczątkowały jej budowę. Jej zasadnicza część powstała w latach 1905-1910. Budynek z tego okresu wyróżniał sie piękną klasycystyczną bryłą, która była jedną z pereł architektonicznych miasta w tym czasie. W latach 60. nadziemna część stacji została zburzona, a na jej miejscu stanęło Madison Square Garden.
Po drugiej stronie rzeki Hudson (od strony Nowego Jorku) mieści się stacja Newark Penn Station, która została otwarta w 1935 r. Stanowi ona główny punkt przesiadkowy dla pasażerów z dolnego Manhattanu, podróżujących PATH-em oraz liniami NJ Transit i Amtrak.
Penn Station leży na trzech poziomach. Zaczynając od góry, na pierwszym z nich znajdują się: poczekalnie, kasy biletowe i obiekty handlowe. Ze środkowego poziomu pasażerowie mają dostęp do linii metra (IND 8th Avenue i IRT 7th Avenue), oprócz tego podróżni mają do dyzpozycji kolejne sklepy i poczekalnie. Na najniższym piętrze mieszcza się perony.

Ciekwostki
·         Na górnym poziomie stacji odbywają się konkursy muzyki barokowej.
·         Penn Station zostało przedstawione m.in. w filmie Godzilla z 1998 r.

A.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz