27.09.2011

Coney Island
                                                                           
Coney Island to półwysep (kiedyś wyspa) na Brooklynie, jednej z pięciu dzielnic Nowego Jorku, położony nad Oceanem Atlantyckim. Prawdziwa legenda i symbol rozrywki, kiczu oraz artystycznej bohemy „Wielkiego Jabłka”. Pierwsza karuzela stanęła tam w 1876 roku i od tego czasu Coney Island stało się ulubionym miejscem letniego wypoczynku nowojorskiej klasy średniej. Najsłynniejszą atrakcją Coney Island są syreny i ich coroczna parada z okazji święta Mardi Gras.
W związku z planami modernizacyjnymi, których wartość przekracza 2 miliardy USD, grupy developerskiej Thor Equities, część historycznych atrakcji Coney Island została zlikwidowana.
Sława Coney Island sięga końca wojny secesyjnej (1856 r.), ale już w latach 20. XIX w. upalne miesiące spędzało tu towarzystwo z wyższych sfer, przedsiębiorcy i politycy. By zaspokoić potrzeby i gusta zasobnych plażowiczów, budowano eleganckie hotele, m.in. Coney Colloseum - olbrzym w kształcie słonia. Szybko jednak upatrzyli go sobie kanciarze, prostytutki, gangsterzy, hazardziści organizujący nielegalne walki bokserskie. Dlatego jedna z ówczesnych gazet nazwała Coney „Sodomą nad morzem”. Wyspa przyciągała jednak także uczciwych obywateli. Przybywali tu najpierw statkiem parowym, potem tramwajem, a dopiero od lat 20. XX w. metrem. Latem 1900 r. półwysep przyciągnął 90 tys. kuracjuszy! Oprócz plaży czekała na nich promenada, Incubator Theatre oferujący widzom widok przedwcześnie urodzonych dzieci walczących o przetrwanie, przedstawienia Son-of-Ham, podczas których wolno było rzucać piłkami baseballowymi w czarnoskórych aktorów, parkiety do tańca. Sigmund Freud po powrocie z USA miał powiedzieć, że nic go tak nie urzekło, jak Coney Island. A George Tilyou,  w 1897 r. zasłynął zdaniem: „Jeśli Paryż jest Francją, Coney Island w okresie od czerwca do września to cały świat”.
Pod koniec czerwca, od 1983 r., mieszkańcy Brooklynu i pozostałych dzielnic Nowego Jorku witają lato paradą. Kobiety i mężczyźni przebierają się za syreny i maszerują ulicami Coney niedaleko plaży. Parada ma swojego króla i królową. Imprezę uświetnia konkurs na najlepszy kostium, i to niejeden. Nagrody przyznawane są w kategoriach: najlepsza syrena, neptun, mała syrenka, mały neptun, morski potwór i wiele innych. Ukoronowaniem parady jest wieczorny bal w akwarium. W 2010 r. przemarsz miał szczególny charakter - wiele syren niosło transparenty wzywające rząd do szybkiego powstrzymania wycieku ropy w Zatoce Meksykańskiej. Oba te wydarzenia weszły na stałe do kalendarza najważniejszych letnich atrakcji Nowego Jorku. Coney Island jest bowiem nie mniejszą ikoną miasta niż Central Park czy Times Square.

A.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz