8.03.2012

dzien kobiet, dzień kobiet....
                                                                                                 
„Wbrew powszechnej opinii to wcale nie komunistyczne święto. Obchodzony tradycyjnie 8 marca Międzynarodowy Dzień Kobiet ma swoje początki w Stanach Zjednoczonych i wywodzi się z ruchów robotniczych kobiet, domagających się równego traktowania. Dziś, niezależnie od genezy i socjalistycznych skojarzeń panowie na całym świecie pamiętają o swoich paniach. Prawdziwe święto mają także kwiaciarnie, bo tulipan czy goździk to nieodzowny element tego dnia.”

Dzień Kobiet wywodzi się z ruchów robotniczych w USA i Europie. Pierwsze oficjalne obchody tego święta odbyły się 28 lutego 1909 r. w Stanach Zjednoczonych. Początek tego święta sięga 1857 roku, kiedy w Nowym Yorku kobiety w fabryce bawełny zorganizowały strajk i domagały się krótszego dnia pracy oraz takiego samego wynagrodzenia za pracę, jakie otrzymywali mężczyźni. Coroczne święto obchodzone 8 marca, ustanowione zostało w 1910 r. Dzień Kobiet jest obecnie oficjalnym świętem w wielu krajach na wszystkich kontynentach, w tym także w Stanach Zjednoczonych.

W Polsce święto było szczególnie popularne w okresie PRL. W latach 80. do charakterystycznych podarunków, takich jak rajstopy, dołączyły kwiaty. Początkowo paniom wręczano goździki, później tulipany. W zakładach pracy były życzenia i prezenty - rajstopy, mydełko albo kawa - i obowiązkowo samotny tulipan - którego każda pracownica musiała obowiązkowo pokwitować.

Ja osobiście, lubię ten dzień bardziej niż minione walentynki. Co nie zmienia faktu, że kobiety powinny być traktowane wyjątkowo w każdy inny dzień roku :)

A.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz