20.02.2012

Urodziny Waszyngtona, Washington's Birthday


George Washington, pol. Jerzy Waszyngton (ur. 22 lutego 1732)zm. 14 grudnia 1799) – amerykański generał i polityk, wódz naczelny Armii Kontynentalnej (1775-1784), deputowany do Kongresu Kontynentalnego, pierwszy prezydent Stanów Zjednoczonych (1789-1797)Uważany za ojca narodu amerykańskiego.

Pierwszy prezydent Stanów Zjednoczonych, jedyny wybrany jednogłośnie podczas pierwszej i drugiej kadencji, człowiek uważany za ojca narodu amerykańskiego, bardziej wzór cnót i postaw obywatelskich niż polityk i mąż stanu. Jego wizerunek stał się symbolem Stanów Zjednoczonych jest umieszczony zarówno na banknocie jednodolarowym jak i na monecie ćwierćdolarowej, obok Theodora Roosvelta, Thomasa Jeffersona, oraz Abrahama Lincolna jego głowa została wyrzeźbiona na górze Rushmore.

UrodzonyW rodzinie dość zamożnego plantatora z Wirginii. W 1749 roku rozpoczął swoją pierwszą publiczna służbę pod okiem brata przyrodniego Lawrenca Washingtona. W wieku lat 20, po śmierci Lawrenca, przejął jego obowiązki militarne, został mianowany majorem i był odpowiedzialny za szkolenie żołnierzy w swoim okręgu.

W 1759 roku ożenił się z wdową Marthą Dandridge Custis, która „wniosła” do majątku dwójkę dzieci i ponad 100 niewolników. Jako bogaty posiadacz ziemski oraz bohater wojenny został wybrany jako reprezentant Wirginii w Domu Parów.

Podczas swoich rządów opowiadał się za nie opowiadaniem się za żadną ze stron w konfliktach państw na starym kontynencie. Wierzył w to, że naród powinien być religijny, niezależnie od wyznawanej wiary, co pomoże umacniać jego morale. Sam należał do Kościoła Angielskiego. Publicznie nie krytykował niewolnictwa, ale zakazał na swojej ziemi rozdzielania rodzin niewolników podczas sprzedaży. Założył na swojej ziemi destylarnie, która produkowała rocznie 11,000 galonów whisky, i która istnieje do dziś dnia. Prywatnie uwielbiał krykieta. Umarł 14 grudnia 1799 roku na skutek wyziębienia organizmu i gorączki, lub też zapalenia płuc.


A.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz