7.07.2011

Time Square


Time Square to plac, znajdujący się na Manhattanie na skrzyżowaniu Broadwayu i alei Siódmej, rozciągający się od ulicy 42 do ulicy 47. Pełni podobną funkcję jak plac Czerwony w Moskwie, Pola Elizejskie w Paryżu czy plac Trafalgar w Londynie. Jest on jedną z ikon Nowego Jorku oraz centrum światowego handlu oraz mody; słynie z dużej ilości świateł.

Niegdyś Longacre Square. Swoją aktualną nazwę zawdzięcza redakcji The New York Times, której siedziba znajduje się właśnie w tym miejscu.
Ze względu na ogromną ilość jaskrawych neonów telewizyjnych rywalizuje pod tym względem z Las Vegas.

Dosyć często Time Square można oglądać w filmach. Takim najbardziej znanym jest chyba „Kevin sam w Nowym Jorku” i moment, kiedy matka chłopaka prosi dwóch nowojorskich policjantów o pomoc w odnalezieniu Kevina.

1 maja 2010 roku na placu Times przeprowadzono atak terrorystyczny. Pracownik jednego ze sklepów zauważył, że ze stojącego naprzeciwko sklepu nissana zaczął wydobywać się dym. Policjantom udało się rozbroić bombę; jak się okazało, była ona domowej produkcji – wyprodukował ją terrorysta, Amerykanin pochodzenia afgańskiego. Udało się go zatrzymać w samolocie, kiedy miał odlecieć do Europy.

Co roku na Time Square odbywa się z wielką pompą huczny Sylwester. Kiedy zegar na budynku Time Square pokazuje północ ludzie szaleją z radości, krzyczą. Spadają confetti przygotowane przez organizatorów fety. Tradycja zabaw w tym miejscu została zapoczątkowana w 1904 roku, przez właściciela „New York Timesa” Alfreda Ochs. Fajerwerkami uczczono oficjalne otwarcie nowego budynku mieszczącego redakcję tej gazety. W trzy lata później zrodziła się dzisiejsza tradycja spuszczania ze specjalnego masztu o północy na Times Square wielkiej świetlistej kuli. Początkowo była ona wykonana z drewna i żelaza, ważyła około 350 kilogramów i miała średnicę półtora metra. Z czasem kulę, zwana Wielkim Jabłkiem udoskonalano. Obecnie spuszcza się z masztu kulę wykonaną z aluminium, pokrytą kryształowymi trójkątami, oświetloną z zewnątrz 168 lampami halogenowymi, a wewnątrz 432 żarówkami w pięciu kolorach. Dziewięćdziesiąt obracających się i sterowanych przez komputer luster w kształcie piramid stwarza niezwykłe efekty wizualne. Od ponad 100 lat spuszcza się kulę na Times Square. Najbardziej okazała kula w historii Nowego Jorku ważyła niemalże 5,5 tys. kg! Ogromna kula, projektowana z każdym rokiem z większym rozmachem, odmierza czas do nadejścia nowego roku. Istotą tej atrakcji jest opuszczanie ogromnej kuli z czubka masztu przez ostatnią minutę starego roku – tak, aby po upływie 60 sekund znalazła się ona na samym dole.Z nieba spada ok 3 ton konfetti. Świętowanie Nowego Roku w najsłynniejszym mieście w Stanach Zjednoczonych to wielkie przeżycie. Mimo chłodu, przeciskania w tłumie, huczność i widowiskowość imprezy, nadrabia wszelkie niedogodności. Taki Sylwester warto przeżyć chociaż raz w życiu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz