8.07.2011

Nr. 8. Rockefeller Center
Nazwa Rockefeller Center pochodzi od założyciela, Johna D. Rockefellera, Jr., który w 1928 roku wydzierżawił teren od Columbia University i dwa lata później rozpoczął na nim prace. Rockefeller planował początkowo budowę nowego obiektu dla Metropolitan Opera, jednak po krachu na nowojorskiej giełdzie papierów wartościowych w 1929 roku wykreślił operę z projektu.
Center jest kombinacją dwóch kompleksów: starszego, złożonego z oryginalnych budynków z lat 30. oraz czterech wież wybudowanych w latach 60. i 70. (łącznie z Lehman Brothers Building).
Przed Rockefeller Center znajduje się ponad 200 masztów. Podczas świąt narodowych na każdym wywieszana jest flaga Stanów Zjednoczonych, natomiast na co dzień, poza amerykańskimi, znajdują się tam flagi m.in. państw członkowskich ONZ, poszczególnych stanów amerykańskich lub dekoracyjne, okazyjne flagi.
Częścią zachodniego Rockefeller Center są dwa małe parki. Garden Park znajduje się między 50. a 49. ulicą, za 1251 Avenue of the Americas. McGraw-Hill Park położony jest z kolei między 49. a 48. ulicą, za McGraw Hill Building, a na jego terenie znajduje się fontanna.
Nowy Jork przywołuje na myśl wiele rzeczy ale w okresie świątecznym nie sposób o nim nie myśleć, mając przed oczyma ogromną rozświetloną choinkę przed Rockefeller Center.(i znowu wątek Kevina samego w Nowym Jorku) Oficjalnie uznaje się, że tradycja stawiania tej gigantycznej choinki sięga 1933 roku, ale tak naprawdę pierwsze drzewko stanęło w tym miejscu dwa lata wcześniej – w czasach Wielkiego Kryzysu, kiedy Rockefeller Center było dopiero w budowie. Wtedy to, w Wigilię Bożego Narodzenia, pracownicy skromnie ozdobili niewielką jodłę balsamiczną, używając do tego żurawiny, łańcuchów z papieru, a nawet paru puszek – tak donosi Daniel Okrent w Great Fortune: The Epic of Rockefeller Center. Od tamtej pory co roku stawiany jest tam gigantyczny świerk pospolity, którego wybór wcale nie jest taki łatwy. Otóż świąteczne drzewko musi spełniać konkretne wymogi – preferuje się, aby pochodziło ze Stanów Zjednoczonych (tylko raz przetransportowano je z Kanady), a jego wysokość nie może przekraczać 33 metrów. Od 2004 roku czubek choinki ozdabia także przepiękna gwiazda z kryształów Svarowskiego, o średnicy trzech metrów i ważąca 249,5 kg, stworzona przez niemieckiego artystę Michaela Hammersa. Sam moment zapalania lampek, czemu przeważnie patronują znane osobistości, od 1964 roku jest regularnie transmitowany w telewizji. Na żywo to zdarzenie także oglądają tysiące nowojorczyków i turystów. Rozświetlenie choinki to jednak nie wszystko – drzewko choinkowe wspaniale komponuje się z sąsiadującym lodowiskiem i wystawami sklepowymi Rockefeller Center, które również stały się symbolem obchodów świąt w Nowym Jorku. Bez tego oczekiwanie na Boże Narodzenie dla mieszkańców NYC nie byłoby takie samo.

1 komentarz: