8.07.2011

Katz’s Delicatessen


Katz's deli przy Essex Street otwarte zostało w 1888 roku przez nowojorskich Żydów (wieprzowiny więc tam nie uświadczysz), za to serwują najlepsza pewnie na świecie kanapkę z pastrami. Można tez kupić cale peta salami lub tez "send a salami to your boy in the army" (jak głosi slogan nad jednym ze stolików).
Tutaj także rozegrała sie słynna scena z filmu "Kiedy Harry poznał Sally", w której Meg Ryan udowodniła, ze udawanie orgazmu przez kobiety to nie mit. Stolik przy którym siedziała jest dziś upamiętniony w specjalny sposób, wisi nad nim napis w stylu: „życzymy ci, żebyś miała to samo, co ona”. Zanim Meg Ryan wywołała zgorszenie/zazdrość na twarzach innych gości, wyjęła ze swojej kanapki większość wędliny i może dlatego możemy mieć pewność, że orgazm był udawany.
Katz delicatessen słynne jest z hotdogów, matzo soup a zwłaszcza z dwóch rodzajów kanapek: tych z corned beef (sally) i z pastrami (harry). Ale najbardziej w Katz's Deli wszystkim podoba się to, , ze cały czas wygląda tak jak w XIX wieku, kiedy zostało otwarte. Nawet kelnerzy wyglądają jakby te czasy pamiętali - zawsze schludnie ubrani, w fartuchach i z nieodłączną muszka zamiast krawata. Pastrami u Katza jest ciepłe, miękkie i soczyste. Tak miękkie, że musi być krojone ręcznie. Kilka(naście) plastrów pastrami jest wkładanych pomiędzy dwa kawałki lekko kminkowego chleba. musztarda, ogórki kiszone i zwykłe i to wszystko. Przyjemność zjedzenia tego nowojorskiego specjału kosztuje dość słono, bo prawie 15 dolarów (system płatności jest ciekawy: przy wejściu do lokalu dostajemy bilet, na którym odnotowywane są wszystkie nasze zamówienia, na koniec płacimy przy wyjściu w kasie wyglądającej jak kasa teatralna, a całości pilnuje młody tłustawy mężczyzna o mocno semickich rysach, jedyny w całym lokalu, obsługa jest bowiem już wyłącznie latynoska). Ale warto. kanapka jest gigantyczna, prawie nie do zjedzenia, przeżycie jedyne w swoim rodzaju. miejsce, w którym zapewne nie bywa się często, ale w którym nie być wcale to wstyd.

205 East Houston Street (korner of Ludlow St)
New York City, 10002
Sunday: 8:00am - 10:45 pm
Monday–Tuesday: 8:00am-9:45pm
Wednesday-Thursday: 8:00am-10:45pm
Friday-Saturday: 8:00am -2:45
http://katzsdelicatessen.com/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz