29.12.2014

Marek Wałkuski

Marek Wałkuski "Wałek"

Urodził się w 1967 roku. W latach 1990 - 2002 pracował w "trójce", gdzie prowadził poranne wydanie "Zapraszamy do Trójki". "Stworzył własny, niepowtarzalny styl, operujący niepospolitą inteligencją, znakomitym poczuciem humoru oraz świetnym, bezpośrednim kontaktem ze słuchaczem". W 2002 roku właśnie wraz z żoną i synkiem wyjechał do USA, gdzie jest aż do dziś. Sam mówi, że pewnie któregoś dnia wróci do Polski, gdzie ma przyjaciół, rodzinę i lepsze perspektywy zawodowe niż w Stanach, ale na samą myśl o tym łezka w oku się kręci i od razu zaczyna tęsknić za Ameryką. Obecnie jest korespondentem Polskiego Radia w Waszyngtonie. W 2011 roku otrzymał "Srebrny Krzyż Zasługi". W 2012 roku wydał słynną książkę "Wałkowanie Ameryki". 
"Jednym kojarzą się z McDonald'sem, Coca-Colą, Myszką Miki i Starbucksem. Innym z nowojorskimi drapaczami chmur, Wall Street oraz Hollywoodzkim blichtrem. Pozostałym z brakiem gustu, ignorancją, ekstremalną otyłością i zbyt łatwym dostępem do broni. Choć od Polski dzieli je kilka tysięcy kilometrów, wielu Polaków uważa, że zna je na wylot. Tymczasem Marek Wałkuski udowadnia, że o Stanach Zjednoczonych wiemy wyjątkowo mało, a amerykańska kultura jest nam równie bliska, co indyjska czy japońska." / dziennik-literacki.pl o pierwszej książce

"Dlaczego ludziom jest dobrze w Stanach Zjednoczonych? Dlaczego nie wyobrażają sobie życia w innym kraju? Dlaczego imigranci, którzy wpadają „na chwilę”, zostają tam na zawsze? W swojej najnowszej książce Marek Wałkuski wyjaśnia, co spodobało mu się w Ameryce i dlaczego polubił ten kraj. Pisze o fundamentalnych cechach Amerykanów, takich jak optymizm, altruizm czy tolerancja, przede wszystkim jednak opowiada o amerykańskiej codzienności."


/a.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz