13.12.2012

Jeśli mieszkać w Nowym Jorku to tylko w LOFCIE

 

Loft to poddasze, strych  -mieszkanie  o wysokim standardzie, przeważnie o dużej powierzchni, urządzone w dawnych pomieszczeniach poprzemysłowych, np. fabrykach lub magazynach.     

"(...)  charakterystycznym elementem nowojorskiej architektury są lofty, czyli mieszkania, pracownie artystyczne i galerie sztuki urządzone w dawnych fabrykach i innych obiektach przemysłowych.


Idea loftów narodziła się właśnie w Nowym Jorku, w latach 60. XX wieku, w środowisku artystycznej bohemy. Młodzi, awangardowi artyści potrzebowali dużych, otwartych, dobrze doświetlonych przestrzeni, w których mogliby urządzić swoje pracownie. 
Znaleźli je w opuszczonych fabrycznych halach w dzielnicy SoHo, a później też na Brooklynie, Greenpoincie i w East Village. 
Przez jakieś dwie dekady lofty były tańszą alternatywą dla lokali w tradycyjnych budynkach mieszkalnych. Potem stały się modne, a co za tym idzie, bardzo drogie." (domoplus.pl)


Moda na mieszkanie w fabrykach już jakiś czas temu doszła do Polski m.in do  Poznania,Gliwicac,Bytomia, Zielonej Góry.
W każdym z tych miast byłabym w stanie "zrobić" białą podłogę,i surową ścianę  ,ale w żadnym z nich nie będzie tak jak w Nowym Jorku .


M.                                                            

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz