30.06.2012

"Nowojorskie opowieści"

"Nowojorskie opowieści" z 1989 roku to dzieło trzech znakomitych reżyserów amerykańskiego kina (oprócz Scorsese o którym była mowa wcześniej, Francisa Ford Coppola oraz Woodego Allena).

"Trzy krótkie nowele, zróżnicowane zarówno pod względem treści, jak i stylu łączy jedynie wspólne miejsce akcji - Nowy Jork. Bohaterem zabawnej komedyjki Allena pt. "Zagłada Edypa" jest Żyd, który nie potrafi opuścić swojej matki, nawet wtedy gdy ona umiera. Scorsese opowiada w "Życiowych lekcjach" niezbyt optymistyczną historię miłosną. Głównymi jej protagonistami są: malarz przeżywający kryzys twórczy i zakochana w nim praktykantka. Wyreżyserowana przez Coppolę nowela "Życie bez Zoe" to utrzymana w baśniowym klimacie opowieść o bogatej dziewczynce, która usłuje pogodzić skłóconych ze sobą rodziców."


Warto by tutaj również wspomnieć o jednym z reżyserów. Słynnym Woodym Allenie (a właściwie Allen S. Konigsberg). Urodził się w nowojorskim Bronksie, wychowywał się na Brooklynie. "
Zdobywca 137 nagród filmowych - w tym czterokrotnie otrzymał Oscara, za reżyserię (Annie Hall) i scenariusz (Annie Hall, Hannah i jej siostry i O północy w Paryżu za 2011 rok). Oprócz tego kilkunastokrotnie do tej nagrody nominowany (w tym 13-krotnie za scenariusz - najwięcej w historii).
W 2002 podczas festiwalu filmowego w Cannes, jako drugi reżyser w historii (po Ingmarze Bergmanie) otrzymał "Palmę palm" za "specjalne osiągnięcia"."

Uważany jest za niekwestionowanego mistrza w portretowaniu w swoich filmach o NYC. To właśnie Nowy Jork jest miejscem akcji większości jego filmów. 

"Mimo, iż Woody Allen jest nowojorczykiem z krwi i kości - to jednak jego filmy noszą znamiona kina europejskiego stawiającego na zróżnicowanie i indywidualizm. On nigdy nie kręci superprodukcji, a jednak doskonale łączy komercję z pozostawaniem sobą."

Wywiad z Woody Allenem w Dzień Dobry TVN (klik!)


"Nie mam ambicji osiągnąć nieśmiertelności poprzez swoje filmy,
wolałbym ją osiągnąć nie umierając."

Woody Allen 

A. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz