8.06.2012

John Steinbeck


John Steinbeck, o którym mowa była w poście o Meatpacking District (1902–1968) – amerykański pisarz, laureat Literackiej Nagrody Nobla w 1962 roku.

W czasie II wojny światowej był korespondentem wojennym, co opisał w zbiorze reportaży Była raz wojna. Po wojnie wrócił do tematyki kalifornijskiej. Druga jego znana powieść, która dała mu duży rozgłos to Na wschód od Edenu, opisuje dzieje kilku rodzin żyjących w Kalifornii. Fabuła opisuje dzieje zarówno jego przodków w rodzinach Hamiltonów i Steinbecków, jak również postaci żyjące wyłącznie w fikcji literackiej. Tematem powieści jest walka dobra ze złem w człowieku, z odniesieniami do biblijnej historii Kaina i Abla.
Zwolennik zaangażowania Stanów Zjednoczonych w Wietnamie.

" Czy nigdy nie będę szczęśliwy? Co mam zrobić, żeby być? – Chciał sobie przypomnieć, czy kiedyś już w życiu odczuwał prawdziwą radość. Stanęły mu przed oczami zapomniane fragmenty przeszłości: bardzo wczesny chłodny poranek, słońce wstaje zza gór, po błotnistej drodze skaczą małe szare ptaszki. Nie miał wtedy żadnego specjalnego powodu do radości, ale ją czuł."

"Mężczyźni to taki rodzaj myśliwych, którzy przygotowują przynętę, zakładają sidła, a potem sami w nie wpadają. – z kobietami. "

"Łatwo jest znaleźć logiczny i chwalebny powód, żeby nie robić tego, na co się nie ma ochoty."

"Lubię znać prawdę, nawet jeśli jest bolesna. Sama przyznasz, że lepiej wiedzieć o sobie całą prawdę."

takich kilka słynnych cytatów z jego dzieł

A.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz