12.04.2012

12kwietnia -ważna data ..Jej wysokość ma dziś swój dzień!


                                                       
"Ma moc wprowadzania nas w nastrój podobny do zakochania. Poprawia nam humor, dodaje energii. Aztekowie wierzyli, że wzmaga potencję."

"Czekolada to doskonały sposób komunikacji."

"Wynalezienie czekolady zawdzięczamy starożytnym cywilizacjom Ameryki Środkowej - Olmekom i Majom. Wykopaliska odkryte przez naukowców wskazują, że pierwszy raz z czekoladą zetknięto się już w IX w p.n.e. Rzeczywiście, czekolada w swej pierwotnej postaci znacznie różniła się od tej znanej nam dzisiaj. Mało kto zdaje sobie sprawę, że początkowo była napojem i to bardzo gorzkim! Spożywano ją w postaci zagęszczonej mączką kukurydzianą papki, bądź mikstury do picia, którą chętnie przyprawiano ostrą papryką, wanilią albo suszonymi płatkami kwiatów. Cukier do czekolady zaczęto dodawać dopiero w XVI wieku, kiedy to czekolada trafiła do Europy."


" Kiedy sięgamy po czekoladę?

- Nie oszukujmy się, przeważnie dla poprawy nastroju. Już sam nieziemski smak czekolady polepsza nam humor. Ale kryje się za tym coś więcej - fenyletyloamina, należąca do grupy endorfin. Endorfiny działają podobnie jak amfetamina, stymulują pozytywną energię oraz uczucie szczęśliwości. Badania wykazały, że jedzenie czekolady może nas nawet wprawić w nastrój podobny do zakochania! Czekolada, zwłaszcza gorzka, jest też ulubioną towarzyszką osób intensywnie się uczących. To za sprawą flawonoli, które wspomagają pracę mózgu poprzez zwiększanie dopływu krwi. Sięgają po nią także alpiniści wybierający się na wyczerpujące wspinaczki, znajdujące się w czekoladzie cukier i kofeina wchłaniają się szybko i działają prawie natychmiast po spożyciu, a tłuszcz to źródło powolnie wykorzystywanej zapasowej energii. Czekolada to także często dobry pomysł na prezent. Mężczyźni chętnie obdarowują nią swoje partnerki, wiedząc, że na pewno taki podarunek spotka się z ich uznaniem. Tabliczka czekolady kojarzy się również z dzieciństwem. Któż z nas nie był nią obdarowywany przez dziadków, czy ciocie.

Opowiedz o antropologicznym znaczeniu czekolady w dawnych kulturach...

- Na początku swej historii czekolada była napojem zarezerwowany tylko dla wybranych - królów i arystokratów. Była także obecna na różnego rodzaju uroczystościach religijnych. Czekolada była więc obecna w sferze sacrum, ale nie brakowało jej także w świecie profanum. Towarzyszyła wielu ważnym chwilom, jak na przykład nadanie imienia dziecku. Podczas rytuału związanego z okresem dojrzewania, pastą z kakao i płatkami kwiatów pokrywano ciała chłopców. Kiedy mężczyzna oświadczał się kobiecie, również nie mogło zabraknąć prezentu z ziaren kakao. Nawet zmarłych żegnano darem z czekolady. Ponadto, dla Azteków czekolada była źródłem niezwykłej energii i wierzono, że wzmaga potencję. Napój ten podawano więc małżonkom, ale pili go także weselni goście. Z uwagi na wartości energetyczne, podawana była też azteckim wojownikom, aby dodać im sił przed walką. Czekoladę stosowano również w celach medycznych."(fragm.tekst.Gazeta.pl)


M.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz