29.03.2012

wg amerykańskich naukowców...
Choć nowe gatunki zwierząt odkrywane są zwykle w odludnych, egzotycznych miejscach, amerykańskim naukowcom udało się tego dokonać w Nowym Jorku - informuje pismo "Molecular Phylogenetics and Evolution".

Nowy gatunek płaza należy do rodzaju żab leopardowych. W badaniach brali udział naukowcy z University of California, Rutgers University, UC Davis i University of Alabama..

Na trop nowego gatunku wpadł Jeremy Feinberg z Rutgers University w New Jersey. Zauważył on bowiem, że pospolite z pozoru nowojorskie żaby ze Staten Island wydają odgłosy, jakich nie słyszał nigdy wcześniej - zamiast przeciągłego "chrapania", którego się spodziewał, usłyszał krótki, powtarzający się rechot.

Choć wyglądały identycznie, jak inne amerykańskie żaby trawne, analiza genetyczna wykazała, że to nowy gatunek - prawdopodobnie zamieszkujący w przeszłości Manhattan, zwłaszcza okolice Yankees Stadium na Bronksie. Teraz można je znaleźć na Staten Island i w New Jersey.

- Niespotykane jest, aby nieodkryty gatunek uchował się tak długo w takim miejscu. Niektóre płazy ciężko odszukać, ale te mocno rzucają się w oczy. To pokazuje, że nawet w największych miastach Stanów Zjednoczonych wciąż czekają na odkrycie nowe i ważne gatunki, które bez ochrony zginą - powiedział prof. Brad Shaffer z University of California.

 A.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz