6.02.2012

Pan Bernard Madoff

                                                                           
                                                                          


Bernard Lawrence Madoff  (ur. 29 kwietnia 1938 w Nowym Jorku) – amerykański finansista, który 11 grudnia 2008 został aresztowany przez FBI, a 29 czerwca 2009 skazany na 150 lat więzienia za miliardowe nadużycia, których się dopuścił w swojej działalności. Madoff był właścicielem firmy, będącej jednym z potentatów na rynku finansowym na Wall Street, która w związku z aferą jest obecnie w trakcie likwidacji, a wcześniej był jednym z założycieli i przewodniczącym NASDAQ.
11 grudnia 2008 Federalne Biuro Śledcze, po otrzymaniu dzień wcześniej od jego synów, Andrew i Marka, informacji o nadużyciach, zatrzymało Bernarda Madoffa. Pięć dni później Madoff usłyszał zarzuty nadużyć finansowych na kwotę 50 miliardów dolarów amerykańskich. 29 czerwca 2009 Bernard Madoff został skazany na 150 lat więzienia.
Madoff przed aresztowaniem był uważany za filantropa. W związku z jego zatrzymaniem wiele organizacji charytatywnych, między innymi Fundacja Lappina, zostanie prawdopodobnie zamkniętych. Swoje środki finansowe ulokowane w firmie Madoffa straciła też fundacja Elie Wiesela.

Proces i wyrok
29 czerwca 2009 Bernard Madoff został skazany, przez sędziego Denny'ego China, na karę 150 lat pozbawienia wolności. Była to maksymalna możliwa kara. Ten wyrok oznacza dla Madoffa karę dożywocia, ponieważ według federalnych przepisów prawa, skazany musi odbyć przynajmniej 85% kary i dobrze się sprawować, aby móc ubiegać się o przedterminowe zwolnienie. Madoff stworzył największą piramidę finansową na świecie. Główną przyczyną tak wysokiej kary było oszukanie inwestorów na łącznie 65 miliardów dolarów. Przed ogłoszeniem wyroku Madoff okazywał skruchę. Mówił, że popełnił "straszliwy błąd" i przepraszał swe ofiary, z których wiele obecnych było na sali sądowej, konstatując zarazem: "Wiem, że nic wam to nie pomoże". Mimo skruchy sędzia nie zastosował złagodzenia kary.
W szczerość skruchy można wątpić, ponieważ niedługo po przybyciu do więzienia Madoff głośno i ostentacyjnie, aby współosadzeni słyszeli, powiedział "Pieprzyć moje ofiary. Woziłem się z nimi przez 20 lat, a teraz odsiaduję 150 lat". Jak donoszą media, Madoff dobrze odnalazł się w więzieniu, jest dobrze traktowany i szanowany przez współosadzonych.


Piramida Madoffa - klasyczna piramida finansowa na wielką skalę, która mogła być jedną z przyczyn światowego kryzysu finansowego 2007-2009. Stworzył ją Madoff, zachęcając banki (m. in. HSBC, Fortis, Royal Bank of Scotland, Société Générale, BNP Paribas, UniCredit, Citigroup, JP Morgan, Bank of America, UBS), firmy i instytucje (Fairfield Greenwich Group, Uniwersytet Columbia, fundację Eliego Wiesela) oraz inwestorów prywatnych do lokowania pieniędzy w jego fundusz. W przypadku gdy pieniądze trzeba było wypłacić, płacił z pieniędzy wpłacanych przez kolejnych klientów.
Fundusz Madoffa pierwotnie inwestował głównie w papiery wartościowe i nieruchomości, jednak likwidator firmy stwierdził, że przez ostatnie 13 lat swojej działalności fundusz w ogóle nie inwestował powierzonych środków. Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) otrzymywała sygnały o nieprawidłowościach w działalności Madoffa, jednak nie zapobiegła powstaniu piramidy.
Fundusz miał charakter elitarny i należały do niego również osoby ze świata biznesu, polityki, kultury - można było do niego przystąpić wyłącznie mając rekomendację, a minimalna kwota inwestycji wynosiła 10 mln dolarów. Wśród oszukanych inwestorów znaleźli się m.in. przedsiębiorca budowlany Larry Silverstein, aktorzy John Malkovich i Kevin Bacon, żona Bacona Kyra Sedgwick, fundacja należąca do Stevena Spielberga, bejsbolista Sandy Koufax, senator Frank Lautenberg. Co najmniej dziesięciu inwestorów straciło po ponad miliard dolarów, a wszyscy inwestorzy łącznie stracili ok. 35 mld dolarów.  Madoff z żoną chciał popełnić samobójstwo klik!
M.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz