16.01.2012

Birthday of Martin Luther King
Na trzeci poniedziałek stycznia przypadają urodziny Martina Luthera. W tym roku nowojorczycy i wszyscy Amerykanie świętując 16 stycznia, upamiętnią jego życie i działalność już po raz 26.

Martin Luther King jest jedynym Amerykaninem nie będącym prezydentem Stanów Zjednoczonych, ku czci którego wyznaczono święto narodowe ustanowione w 1986 roku na trzeci poniedziałek stycznia. W 1994 Kongres ogłosił je dniem pracy społecznej. Tego dnia w USA zamknięte są urzędy federalne, banki  oraz szkoły. 
Sytuacja społeczna Stanów Zjednoczonych już od najmłodszych lat kształtowała Kinga jako przyszłego działacza na rzecz praw obywatelskich.  Martin Luther King urodził się 15 stycznia 1929 w Atlancie, gdzie dyskryminacja rasowa była znacznie dotkliwsza niż w północnej części Stanów Zjednoczonych. Jako nastolatek udał się w podróż na północ, gdzie po raz pierwszy zetknął się z równouprawnieniem. Podróż ta wpłynęła na jego decyzję o zostaniu pastorem i podjęciu walki z segregacją rasową.
W 1964 King otrzymał pokojową nagrodę Nobla. Zginął w Memphis w 1968 roku, gdzie wspierał akcję wyrównania płac białych i czarnych pracowników. Został zastrzelony przez amerykańskiego przestępcę Jamesa E. Raya, przeciwnika równouprawnienia Afroamerykanów, skazanego później na 99 lat więzienia. W trakcie odbywania wyroku Ray zbiegł z więzienia, jednak został złapany po paru dniach. Utrzymywał, że to nie on zabił Kinga. Zmarł w więzieniu w 1998 po odbyciu 30 lat kary.A.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz