20.12.2011

"Przedświąteczne wypadki Amerkanów"

"Co roku kilkanaście tysięcy mieszkańców USA ulega wypadkom podczas przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. O zachowanie ostrożności przy ubieraniu choinki, czy dekorowaniu domu zaapelowała rządowa komisja ds. bezpieczeństwa produktów konsumenckich (CPSC).

Z rządowych danych wynika, że w dwóch ostatnich miesiącach 2010 roku pogotowie ratunkowe w całych Stanach Zjednoczonych przyjęło 13 tys. osób, które uległy wypadkom podczas przygotowań do świąt. Oznacza to wzrost w porównaniu z 12 tys. wypadków w tym samym okresie 2009 i 2008 roku oraz 10 tys. w listopadzie i grudniu 2007 r.

Najczęstszymi urazami są złamania po upadku z drabiny, rany cięte spowodowane ozdobami choinkowymi i porażenia prądem przy zakładaniu świątecznego oświetlenia.

Dochodzi też do pożarów spowodowanych przez świąteczną dekoracją. Jak szacuje CPSC w USA w okresie Bożego Narodzenia dochodzi do 11,6 tys. pożarów od zapalanych na święta świec. W 2010 roku zginęło w takich pożarach 150 osób, rannych zostało 1200, a straty materialne oszacowano na 173 mln dolarów.
- Ludzie w ferworze świętowania zapominają często o gaszeniu świec - powiedział szef CPSC Hal Stratton. Dodał, że mniej notuje się pożarów choinek, które mogą zapalić się od wadliwych lampek elektrycznych. W latach 2005-2009 w USA spłonęło 240 domów po pożarze choinki. Zginęło w nich 10 osób, a kilkadziesiąt odniosło obrażenia; straty materialne wyceniono na 18 mln dolarów."

by WP


Amerykanie potrafią wszystko!! :)
A.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz