8.12.2011

Edukacja


W Stanach Zjednoczonych istnieje obowiazek uczeszczania do szkoly. Oznacza to, ze w wiekszosci stanów przepisy prawa stanowego wymagaja, aby wszystkie dzieci w wieku od lat 5 do 16 uczeszczaly do szkoly.
Mozna wyslac dziecko do szkoly publicznej lub prywatnej. W wiekszosci stanów rodzice moga równiez uczyc dziecko w domu. Jest to tak zwane “home schooling” (edukacja domowa). Szkoly publiczne sa darmowe i nie ucza religii. Program nauczania dziecka w szkole publicznej ustalany jest przez stan. O sposobie nauczania natomiast decyduja miejscowi nauczyciele i rodzice. Koszty tych szkól pokrywane sa z podatków dochodowych, federalnych i stanowych oraz lokalnych podatków od nieruchomosci.
Uczeszczanie do szkól prywatnych wymaga oplacenia czesnego (“tuition”). Wiele szkól prywatnych prowadzonych jest przez grupy religijne. Niektóre takie szkoly sa koedukacyjne. Inne sa wylacznie dla chlopców lub wylacznie dla dziewczat. Niektóre oferuja pomoc finansowa dla uczniów, którzy nie sa w stanie oplacic czesnego.
Wiekszosc dzieci w Ameryce uczeszcza do szkoly przez 12 lat. Dzieci umieszczane sa w klasach (“grade”) w zaleznosci od wieku oraz od tego, jak wygladalo ich wczesniejsze wyksztalcenie. Czasami szkola moze zorganizowac dziecku egzamin, aby zdecydowac, w której klasie powinno sie ono znalezc. Zapisanie dziecka do szkoly powinno byc jedna z pierwszych rzeczy po przyjezdzie.

System szkolnictwa w USA

Szkoła podstawowa Gimnazjum Szkoła średnia Szkoła wyższa
Elementary lub Primary School
Zerówki (Kindergarten) i klasy 1-5
Dzieci w wieku od 5 do 10 lat
Junior albo Middle School
Klasy 6-8
Młodzież w wieku 11-13 lat
Secondary lub High School
Klasy 9-12
Młodzież w wieku 14-18 lat
Koledże państwowe i prywatne typu “Community College”, koledże 2- i 4-letnie lub uniwersytety, wyższe szkoły zawodowe otwarte dla wszystkich dorosłych


to tak w nawiązaniu do poprzednich postów na temat szkól wyższych:)

A.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz