11.11.2011

Poznań - imieniny ulicy:) < Independence Day>

 pyszności!!!
Jak co roku, 11 listopada w Poznaniu - w Dzień Niepodległosci - mieszkańcy i nie tylko "obżerają się" pysznymi świętomarcińskimi rogalami oraz świętują urodziny jednej z głównych i najbardziej chyba znanej ulicy w mieście, oczywiście chodzi o ulicę "Święty Marcin". Grzechem jest nieskosztowanie tego regionalnego smakołyku:) (drogie Panie, Panowie dbający o linię, jeden rogal to 500 do 700 kalorii, ale w tym jednym jedynym dniu w roku warto zapomnieć o drakońskich dietach, wyrzeczeniach.. tylko wtedy smakują one tak wyśmienicie)

Ciekawostka: Obecnie 11 listopada poznaniacy zjadają około 300 ton rogali świętomarcińskich.!!!!

Od listopada 2003 rogale muszą spełniać następujące warunki:
• ciasto półfrancuskie
• nadzienie z białego maku, wanilii, mielonych daktyli lub fig, cukru, śmietany, rodzynek, masła i skórki pomarańczowej.

Aby cukiernia mogła używać nazwy "rogale świętomarcińskie" lub "rogale marcińskie" musi uzyskać certyfikat Kapituły Poznańskiego Tradycyjnego Rogala Świętomarcińskiego, która powstała z inicjatywy Cechu Cukierników i Piekarzy w Poznaniu, Izby Rzemieślniczej i Urzędu Miasta Poznania. Certyfikat taki dokładnie określa, co musi znajdować się w rogalu marcińskim, a także cenę, która nie może zejść poniżej określonego pułapu. Te najsmaczniejsze kosztują od 30 do 36 zł za kg. Rogale są ciężkie, więc czasem na kilogram wystaczą 3 szt:-)
Rozporządzeniem Komisji (WE) nr 1070/2008 z dnia 30 października 2008 r. Rogal Świętomarciński został wpisany do rejestru chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych w Unii Europejskiej.


Gospodarzem dawnej rezydencji cesarskiej jest dziś Centrum Kultury Zamek. Od 1994 roku Zamek - nawiązując do starej tradycji ulicznych zabaw i festynów, którym patronowali rozmaici święci: opiekunowie miast, ulic i cechów - wyprawia ulicy Święty Marcin imieniny. Momentem kulminacyjnym Imienin jest zawsze świętomarciński korowód. 11 listopada po sumie odpustowej odprawianej w kościele pw. św. Marcina wyrusza barwny pochód z  Patronem na czele. Święty w stroju rzymskiego legionisty przemierza konno całą ulicę Święty Marcin, przyjeżdża na plac przed Zamkiem, gdzie z rąk prezydenta otrzymuje klucz do bram miasta. Ten moment jest sygnałem do rozpoczęcia wspólnej zabawy. Na imieninowych gości czekają w Zamku wystawy (często dotyczące historii i ulicy, i miasta), koncerty, filmy, spektakle teatralne. Przed Zamkiem natomiast każdego roku ustawiona jest scena, którą we władanie biorą artyści, muzycy i aktorzy. Tutaj także przez całą imprezę trwa kiermasz, na którym nie brakuje ani rogali, ani świętomarcińskiego wina. Kiedy zabawa sięga zenitu przed Zamkiem wybuchają fajerwerki.A.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz