16.11.2011

Juilliard SchoolJuilliard School – nowojorska renomowana wyższa uczelnia muzyczna i artystyczna powstała w 1905 roku, część Lincoln Center for the Performing Arts. Obecnie studiuje w niej ok. 800 studentów. Znajduje się przy 60 Lincoln Center Plaza.

W 2007 otrzymała ponad 2300 wniosków o przyjęcie, z czego zaakceptowano niecałe 250 – czyli ok. 9,5%.
Uczelnia została ufundowana w 1905 roku jako Institute of Musical Art w obliczu faktu, że Stany Zjednoczone nie posiadały wiodącej uczelni muzycznej i zbyt wielu studentów kształciło się w Europie. W 1920 roku powstała Fundacja Juilliarda, nazwana tak od nazwiska kupca Augusta Julliarda, który przekazał znaczną sumę na podniesienie poziomu muzyki w Stanach. Po fuzji Juilliard Graduate School oraz Institute of Musical Art w 1926 roku, w 1946 nadana została obecna nazwa – Juilliard School of Music. Administratorem szkoły był w tym czasie William Schuman, pierwszy laureat Nagrody Pulitzera w kategorii muzyki. W 1951 roku dodany został wydział tańca.
W 2006 roku Juilliard otrzymała zbiór bezcennych rękopisów od miliardera Bruce'a Kovnera. Kolekcja zawiera prócz manuskryptów także szkice, pierwsze wydania oraz rzeczy związane z kompozytorami: Mozartem, Bachem, Beethovenem, Brahmsem, Schumannem, Chopinem, Schubertem, Lisztem, Ravelem, Strawinskim, Coplanden oraz innymi. Cała kolekcja została zeskanowana i jest dostępnaA.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz