26.07.2011

Nr 7. TRAMP WORLD TOWER


Trump World Tower jest 262-metrowym z 72 piętrami i oszkloną fasadą w kolorze brązowym wieżowcem na Manhattanie w Nowym Jorku w USA. Ma 72 piętra które zajmują 83 403 m². Cały budynek jest przeznaczony na cele mieszkaniowe. Znajduje się tutaj prawie 400 apartamentów. Został zaprojektowany przez Costas Kondylis & Partners LLP Architects , a jego głównymi materiałami budulcowymi były: beton, stal i szkło. Wcześniej w tym miejscu stał 23-piętrowy gmach, jednak został wyburzony. Natomiast prace nad tym budynkiem rozpoczęły się w 1999 roku, a zakończyły się w 2001. Zajmuje powierzchnię prostokątna o bokach 44,2 m x 23,8 m. Daje mu to niebywałą smukłość. Jego prosta prostokątna bryła ostro kontrastuje z pobliskim 100 United Nations Plaza Tower, udekorowanym balkonami. Budynek ten ma małe ale eleganckie lobby. Niestety, robienie zdjęć w środku jest zakazane.
Trump Tower to luksusowy apartamentowiec przy 845 United Nations Plaza (pierwsza aleja pomiędzy 47. i 48. ulicą) na Manhattanie.** Zaprojektowany został przez polskiego architekta Martę Rudzką**Restauracje, całodobowy nadzór, personel recepcyjny i bezpieczeństwa, serwis pokojowy i dostawczy dla artykułów spożywczych itp. powodują, że najwyższy budynek mieszkalny świata oferuje wyrafinowaną atmosferę na najwyższym poziomie.
Budynek został wzniesiony z betonu, aby polepszyć wytrzymałość na silne wiatry, a szklana ściana pozwala na oglądanie widoków na East River i część Manhattanu. Budowa tego budynku pochłonęła około 300 000 000 dolarów amerykańskich. Ceny wahały się od 585 000 dolarów (cena za studio), do 13 500 000 dolarów. Mega-penthouse (wielki apartament) znajdujący się na trzech ostatnich piętrach miał 1 815 m² i został wyceniony 58 000 000  dolarów. Jednak, gdy nie mógł znaleźć nabywcy, został podzielony na trzy oddzielne apartamenty (wszystkie szybko sprzedano).
W 2003 roku budynek był miejscem premierowego pokazu samochodu Mercedes-Benz SLR McLaren, w trakcie którego piosenkarka Beyonce Knowles promowała to auto przed amerykańskimi mediami. Ceny apartamentów, dogodne położenie i wyrafinowane udogodnienia, jak na przykład kominki w niektórych apartamentach, sprawiają, że budynek ten jest bardzo popularny wśród najbogatszych ludzi. Niektóre apartamenty są własnością takich osób jak Bill Gates czy Derek Jeter.

Ciekawostka:
„Wykonawca pracował według typowego dla tego regionu schematu: słupy fasady, główne ściany nośne i szyby były deskowane wraz ze stropem. Betonowano najpierw słupy, potem ściany i szyby, a na końcu strop. 22 z 27 słupów w rejonie fasady było deskowanych przez PERI, ponieważ pozostały obszar służył jako dostęp dla żurawia dla podawania deskowań ściennych i stropowych na następną kondygnację.” PERI - Lider rynku deskowań w Polsce i nie tylko, ich siedzibę można znaleźć m.in. w podpoznańskiej miejscowości Koninko, w Kątach Wrocławskich, itp.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz