24.07.2011

FlagaFlaga amerykańska oficjalną została w 1777 roku, jej pierwsza wersja to trzynaście poziomych białych i czerwonych pasów symbolizujących trzynaście kolonii oraz niebieska wstawka z trzynastoma białymi gwiazdami. Obecnie Flaga Stanów Zjednoczonych Ameryki składa się z trzynastu równej wysokości poziomych pasów, na przemian czerwonych i białych (czerwony na początku i końcu). W lewym górnym rogu flagi znajduje się niebieski kanton z pięćdziesięcioma pięcioramiennymi białymi gwiazdami. Są one rozmieszczone w dziewięciu poziomych rzędach po 6 (na górze i dole) i 5 gwiazd przemiennie. 50 gwiazd symbolizuje 50 stanów amerykańskich, zaś 13 pasów – 13 pierwotnych kolonii. 

*Potocznie zwana Stars and Stripes (Gwiazdy i pasy) lub mniej powszechnie, Old Glory (Dawna chwała)
*Podczas gdy instytucje publiczne mają wywieszoną flagę przez cały rok, większość zwykłych mieszkańców wywiesza ją tylko na specjalne okazje.
*Dla obywateli USA ich flaga symbolizuje wiele rzeczy. Jest np. symbolem wolności i praw zagwarantowanych w konstytucji, wolności jednostki, po raz pierwszy ukonstytuowanej w Deklaracji Niepodległości.
*Flaga powieszona odwrotnie, dołem do góry, jest sygnałem niebezpieczeństwa. Sygnał ten jest zapisany w regulaminie wojskowym. Można go jednak wykonać tylko w sytuacji skrajnego niebezpieczeństwa.
*Flagi nie należy używać jako nakrycia ani dekoracji.
*Gdy wywieszonych jest więcej flag (stanów, społeczności lokalnych, stowarzyszeń), flaga USA powinna znajdować się najwyżej i w pozycji centralnej
*W celu oddania czci fladze wszyscy stają na baczność. (umundurowani salutują, cywile kładą prawą rękę na serce, zdejmują nakrycia z głowy)

Prawo Stanów Zjednoczonych nakazuje zachowywać następujące proporcje:
Szerokość flagi A=1
Długość flagi      B=1,9
Szerokość kantonu         C=0,5385
Długość kantonu             D=0,76
Odległość między rzędami gwiazd          E=F=0,0538
Odległość między kolumnami gwiazd    G=H=0,0633
Średnica gwiazdy            K=0,0616
Szerokość pasa                L=0,0769
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz