29.07.2011

Bank of America Tower

Mimo, iż nie ma tego wieżowca na naszej top liście, jest warty uwagi. Także poniżej krótki opis na jego temat:)

Bank of America Tower - wieżowiec znajdujący się w dzielnicy Midtown na Manhattanie w Nowym Jorku, w Stanach Zjednoczonych. Jego budowa rozpoczęła się w 2004 roku. W grudniu 2007 roku budowla osiągnęła swoją docelową wysokość 366 metrów. Dwa lata później konstrukcja została oddana do użytku.
Jest drugim co do wysokości wieżowcem w Nowym Jorku (po Empire State Building) i czwartym w Stanach Zjednoczonych (po Willis Tower i Trump International Hotel and Tower). Po ukończeniu budowy nowojorskiego Freedom Tower w 2013 spadnie na 3 pozycję w mieście.
Wieżowiec, którego wykonanie kosztowało około 1 miliard dolarów USD, został opracowany przez studio Cook+Fox Architects. Ten przyjazny dla środowiska wieżowiec stworzyło w latach 2004-08 biuro architektoniczne Cook Fox. Jest to najbardziej ,,zielony" drapacz chmur na świecie- posiada własny generator prądu i supernowoczesny system klimatyzacyjny, a do wyczyszczenia 55-piętrowej fasady wystarcza ponoć jedno wiadro wody.
Bank of America Tower jest wykonany głównie z materiałów wtórnych. Sama konstrukcja budynku zbudowana została przy użyciu nowoczesnej technologii sprawiającej, że jest ona przyjazna dla środowiska. Szyby, pełniące również rolę ścian, zawierają stałe ciepło, dzięki temu maksymalizując wykorzystanie naturalnego światła słonecznego. Za pomocą inteligentnego systemu automatycznego można też dopasowywać nasilenie światła w pomieszczeniach biurowca. W wieży znajduje się również specjalny system, który przechwytuje wodę deszczową i przeczyszczając ją ponowne wykorzystuje. Powietrze przed wejściem do budynku jest filtrowane, natomiast gdy zostanie wyczerpane, znowu jest oczyszczane.
Właścicielem biurowca jest amerykańska korporacja bankowa Bank of America.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz